Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

YDA İnşaat'ın uzun vadeli kredi notu yükseldi

Mevcut uzun vadeli TR AA (güçlü kredi kalitesi) notunu TR AA+’a yükselten YDA İnşaat, kendi rekorunu egale ederek en yüksek kredi notuna imza attı.

YDA İnşaat mevcut kredi notunu yükseltmeyi başararak inşaat & taahhüt sektöründeki kendi rekorunu egale etti ve en yüksek kredi notuna imza attı. TURKrating (İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.) YDA’nın uzun vadeli TR AA (güçlü kredi kalitesi) notunu TR AA+’a yükseltti, kısa vadelide ise en yüksek not olan TR A1 (en güçlü borç ödeme kabiliyeti) kredi derecelendirme notunu güncelledi.

TURKrating’ten yapılan açıklamada aktif büyüklüğünü iki yıl içinde iki katına çıkaran YDA’nın, bu hızlı büyümesine rağmen güçlü finansal yapısını sürdürebilmesi, finansman imkânlarını çeşitlendirebilmesi, özkaynaklarının artışı ve finansal esnekliğinin güçlenmesi bu not artışını desteklemekte olduğu vurgulanarak; “Faaliyet ortamının iç ve dış politik faktörlerin etkisi altında oldukça istikrarsız ve olumsuz olduğu 2016 yılında YDA’nın projeleri, hedefleri doğrultusunda ilerlemiş, önemli altyapı yatırım projelerinin finansal kapanışları gerçekleştirilmiş ve şirket Türkiye’de bir ilk olan TL cinsinden 4 yıl uzun vadeli özel sektör tahvil ihracını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.” ifadelerine yer verildi.

İnşaat-taahhüt, gayrimenkul geliştirme, havalimanı işletmeciliği, PPP, bilişim sektörü, medikal-sağlık, enerji, tarım, açıkhava dijital reklamcılık ve hizmet (tesis yönetimi-güvenlik-catering) gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen gruplarından YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, TURKrating tarafından yükseltilen kredi derecelendirme notunun firmanın finansal gücünü, borç ödeme kabiliyetinin yüksekliğini, geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, zorlu ekonomik konjonktürde firmanın yatırımlarındaki ilerlemeler, finansman olanaklarının genişliği, kullandığı finansal enstrümanların çeşitliliği, gayrimenkul projelerindeki güçlü satış performansı ve taahhüt projelerinde kaydedilen fiziki ilerlemeler neticesinde kredi notunun yükseltilmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Arslan yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “TURKrating’in derecelendirme notunun yükseltilmesi şirketimizin uzun vadeli büyüme performansına, güçlü finansal yapısına, stratejik sektörlerde konumlanmasına, sektör farklılaşmasıyla yarattığı sinerjiye, prestijli ve itibarlı marka değerine, mali disiplinin korunmasına, güçlü büyümesine ve yatırım vizyonuna hem yatırımcılar, hem de uluslararası kuruluşlar tarafından duyulan güvenin güçlü bir göstergesidir. 2016 yılından bu yana içinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte, jeopolitik sıkıntılar ve zorlu ekonomik konjonktüre rağmen kısa vadede en yüksek notumuzun güncellenmesi uzun vadede de notumuzun yükselmesi, firmaların kredi notlarını korumakta zorlandığı bir dönemde büyük bir başarı. Bu başarımız aynı zamanda ülke ekonomimize derecelendirme kuruluşlarının güveninin devam ettiğinin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, istihdam çağrısına uyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nün 2017 yılı sonunda ve Manisa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de 2018 yılı ilk çeyreğinde işletmeye girmesiyle birlikte önümüzdeki 6 ayda yaklaşık 4 Bin ilave istihdam yaratacağız. YDA Group olarak devam eden yatırımlarımıza yenilerini ekleyerek, istihdam yaratarak ekonomimizin güçlenmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Biz dinamik bir grubuz ve bugünkü aktif büyüklüğümüzü, istihdam kapasitemizi kat ve kat arttırmayı hedefliyoruz. 2017 ciro beklentimiz yaklaşık 4 Milyar TL, 2017 aktif toplamı beklentimiz yaklaşık 8 Milyar TL, 2020 sonu itibariyle cironun yaklaşık 7,5 milyar TL’ye çıkmasını, 2020 sonu itibariyle aktif toplamımızın yaklaşık 14 Milyar TL’ye çıkmasını ve 20 bin istihdama ulaşmayı bekliyoruz. Ayrıca çalışmalarını bu sene bitirebilirsek Türkiye'deki ilk proje SUKUK’unu çıkartıp orta ve uzun vadedeki hedeflerimize bir başarı öyküsü daha yaratmak istiyoruz. Türkiye’deki PPP yatırımları ise dünyanın ilgi gösterdiği bir model oldu. 4 hastane, 2 havaalanı ve 2 de üniversite sosyal yaşam merkezi projesinin olduğu PPP yatırımlarımızı ayrı bir alt yapı yatırım holding çatısı altında toplamayı hedefliyoruz. PPP yatırımlarımızı söz konusu holding üzerinden ya sukuk ihracı ya da hisse senetlerinin halka arzı yoluyla uluslararası piyasalara açmayı hedefliyoruz.”