Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni devlet destekleriyle ev sahibi olmayan kalmayacak

Hükümet tarafından yapılan düzenlemeler ile konut kredisi hesabı güncellenecek. Hiç ev sahibi olmamış vatandaşlara 10 yeni destek getirilecek.

Konut kredisi destek hesabındaki aksaklıklar gideriliyor. Böylelikle ilk hayatımıza girdiği zaman beklenen ilgiyi görmeye devlet destekli konut hesabının bu yıl itibariyle birçok vatandaşın ilgisini çekmesi bekleniyor.

Devlet desteği yüzde 25'e hesaba yatırılan takviye miktar ise 20 bin TL'ye çıkıyor

Konut kredisi hesabı devlet destekli birikime yönelik bir hesap. Bu hesapta yatırılan paranın yüzde 20’si kadarı devlet tarafından destek olarak veriliyor. Yatırılan paraya ek olarak 15 bin lira da devlet birikime teşvik amaçlı konut sahibi olmak isteyen vatandaşa veriyor. Yeni düzenlemeler ile devletin sağladığı desteğin yüzde 25’e çıkarılması ve yatırılan paranın da 20 bin TL seviyesine yükseltilmesi gündemde. Ancak devlet destekli konut kredisi hesabında yapılacak olan tek güncelleme bu değil.

Birçok devlet kurumu ortak hareket edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TOKİ başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte hiç ev sahibi olmamış dar gelir grubunda yer alan vatandaşları ev sahibi yapmak konusunda yoğun bir çalışma yürütecek. İstanbul başta olmak üzere nüfustaki artış da dikkate alınarak birçok vatandaşın ev sahibi olması sağlanacak.

Bankalarla anlaşma sağlanarak kredilerdeki yüksek faiz oranları düşürülecek

Mecliste düzenlenen devlet destekli konut hesabında yapılacak yeni düzenlemeler ile devlet tarafından verilecek konut desteğinin miktarı 20 bin TL’ye yükseltilecek. Ayrıca bankalar da işin içine dahil edilerek hem kiralık hem de satılık sosyal konut projelerinde sağlanan finansmanlarda kredi faiz oranları aşağıya çekilecek. Böylece dar gelirli vatandaşı konut sahibi olmaktan korkutan yüksek faiz oranları da düzenlenmiş olacak.

Hiç ev sahibi olmamış dar gelirli vatandaşın daha düşük faiz oranlarıyla kredi desteği alabilmesi için gerekli sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi adına Bakanlar Kurulu’na yetki verilecek.

Konut ihtiyacı 850 bin olarak belirlendi

Yetkili kurumlar tarafından konut ihtiyacının en belirgin olduğu yerleşim yerlerine yönelik kapsamlı bir araştırma yapıldı. Araştırmadan çıkan sonuca göre, konut ihtiyacı bu yıl için 850 bin konut şeklinde olacak.

Kiralık konut üretilmesi de gündemde. Dar gelirli ailelere yönelik uzun taksitlerle satılan konutların kiralık olanları da daha görülmeye başlayacak.Konut hesabı sistemi ve konut kredisi arasında bağlantı sağlanarak ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşların daha düşük faiz oranlarıyla konut kredisi kullanması sağlanacak.

Bir dizi vergi indirim avantajı, düşük stopaj ve sıfır tapu harcı

Konut sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara vergi indirim avantajı da sağlanacak. KOnut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj alınması kararlaştırıldı. Tapu harçları da sıfıra kadar indiriliyor.

Konut açığını TOKİ kapatacak

Bu alanda TOKİ’nin de elinden gelen gayreti göstermesi bekleniyor. Dar gelirli vatandaşlar için üretilen 4 bin sosyal konutu sahiplerine ulaştıran kurum yıl içinde 2023 hedefleri doğrultusunda en az 60 bin sosyal konut üretmeyi hedefliyor. Böylece konut açığı da kapatılmış olacak.

Devlet destekli konut hesabından yararlamak isteyenlerin tamamı üzerine kayıtlı tapu olmaması şart

Devlet destekli konut hesabı açmak ve yeni avantajlardan faydalanarak hayallerine kavuşmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken bazı şartlar var. Bu şartlardan ilki ve en önemlisi ise hiçbir şekilde üzerinize kayıtlı bir tapu bulunmaması. Yani daha önceden hiç evi sahibi olmamış olmak. Ayrıca dar gelirli sınıfında yer almak ve düzenli birikim yapmak için taahhüt verebilmek.

İlgili bankalardan en çok 30 bin TL ödeyerek hesap açılabiliyor

Bu şartları karşılayan vatandaşlar ilgili bankalar aracılığıyla en fazla 30 bin TL yatırarak devlet destekli konut hesabını açtırabiliyor. Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte konut hesabına devlet tarafından yüzde 25 destek sağlanıyor ve 20 bin TL kadar takviye yapılıyor.