Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni dönemde hedef planlı kentleşme

Yerel yönetimlere yönelik 5 yıllık vizyon belgesi 31 Ocak’ta duyurulacak. Yerel seçim manifestosunda planlı kentleşme çerçevesinde imar bütünlüğü ön plana çıkacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel yönetimlere yönelik 5 yıllık vizyon belgesini 31 Ocak 2019’da duyuracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da iş başı yaptığı 1994 ruhunu öne çıkaran yerel seçim manifestosunda planlı kentleşme çerçevesinde imar bütünlüğü ön plana çıkacak.

1994 İZİ YANSIYACAK

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat lansmanını yapacağı 10 maddelik seçim manifestosunun detaylarına son rötuşlar yapılıyor.

Ankara Arena’da duyurulacak olan manifestoda yer alacak başlıklardan bazıları şöyle:

  • Yeni dönem belediyeciliğe vurgu yapılacak.
  • Halka dokunacak somut uygulamalar esas olacak.
  • Açıklanacak olan manifestoda 1994 ruhu ile yeni dönem belediyecilik ön plana çıkarılacak. 2023 vizyonunun da izlerini taşıyacak.

İHALEDE ŞEFFAFLIK

81 şehrin kendine has şehircilik vizyonu olacak. Ruhu olan mekanlar ön plana çıkarılacak ve şehrin mimarisi korunacak. Çevre dostu şehirlerin de dikkat çekileceği manifestoda sıfır atık projesi de bulunacak. Komşuluk ilişkilerini yaşatan, çevreye duyarlı, güvenli ve akıllı şehirlerin ortaya konulması planlanıyor.

Manifestoda imar planlamasına ilişkin de yeni ipuçları da verilecek. Parsel bazlı imar planlamalarına izin verilmeyeceği, imar planlarının bütüncül bazlı olacağına da vurgu yapılacak. Belediyelerin gerçekleştirdiği ihalelere ise şeffaflık kriteri getirilecek. Belediyeler ihalelerini vatandaşın görebileceği biçimde canlı yayınlayacak.

YATAY MİMARİ

Yerel seçim sürecinde belediye başkan adaylarının hazırlayacağı ve halka açıklayacağı projelerde de yatay mimari anlayışına özen gösterilecek. Toplu konut projeleri de yine bu anlayışa uygun biçimde hazırlanacak. Konutların inşasının öncesinde cami, okul, sosyal yaşam alanları planlanarak yapılacak. Yerel seçimler sonrasında bu konuda yasal düzenlemeler de yeniden gündeme gelecek. Dikey mimariye sınır getirilerek, yatay mimarileşmenin önünü açacak hamlelere ağırlık verilmesi sağlanmış olacak.