Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni dönemde mega projeler hız kazanacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda yapılandırmaya gidildi. Yeni sistem ile birlikte mega projeler hız kazanacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda yeniden yapılanmaya gidildi. Cahit Turan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine getirildi. Bakan Turan’ın önündeki en önemli konulardan biri de mega projeler. Değişen sistemle birlikte mega projelere hız verileceği ifade ediliyor.

Söz konusu mega projelerden birisi 29 Ekim'de faaliyete başlayacak olan yeni İstanbul Havalimanı. İnşası devam eden havalimanına günde 3 bin 500 uçağın iniş ve kalkış yapması bekleniyor. Projenin Türkiye’yi Batı Avrupa-Uzakdoğu bölgesinde önemli bir transfer merkezi haline getirmesi bekleniyor.

ÜÇ KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi, dünyanın ilk üç katlı tüneli olma özelliği taşıyor. Büyük İstanbul Tüneli kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli birleştirilecek. Böylece, tek tünelle geçiş sağlanmış olacak.

Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi kapsamında 9 farklı ray hattı entegre edilecek. Tamamlandığında ise 6.5 milyon kişinin yolculuk yapması bekleniyor.

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul projesi, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak. Proje, bölgenin ekonomik, sosyal ve kentsel yapısını etkileyecek. Yapılması planlanan kanalın güzergahı, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru olarak belirlendi.

Yapım ihalesine bu yıl çıkması planlanan Kanal İstanbul projesinin 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Projenin ömrünün 100 yıl olacağı öngörülüyor.

KUZEY MARMARA OTOYOLU

80 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin yeni İstanbul Havalimanı’na hizmet verecek kesimlerinin bu yıl, kalan kesimlerinin ise 2019 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

HALKALI-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI

Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesinin yıl sonuna kadar ihaleye çıkması planlanıyor. 230 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattının 2022’de hizmete girmesi öngörülüyor.