Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni düzenleme ile yabancılara konut satışında rekor bekleniyor

Gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığında rakam 250 bin dolara indirildi. Sektör, düzenleme ile yabancıya yapılan gayrimenkul satışlarının artmasını bekliyor.

250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı yapan yabancılar Türk vatandaşlığı alabilecek. Sektör temsilcileri, 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülen gayrimenkul yatırımı şartı ile yabancıya yapılan gayrimenkul satışlarının artmasını bekliyor.

ÜLKEYE VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE DÖVİZ DOPİNGİ

Rakamın 250 bin dolara inmesiyle hem ülkeye hem de gayrimenkul sektörüne yüksek miktarda döviz girdisi yaşanacağını ifade eden Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yabancılara satıştan elde edilen gelirin yıl sonunda yüzde 50 artabileceğini belirtti.

İNDİRİM YABANCI YATIRIMCIYI TEŞVİK EDECEK

Söz konusu indirimin yabancı yatırımcıyı teşvik edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini belirten Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin; “İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan gibi birçok ülkede benzer sistemler uygulanıyor” açıklamasında bulundu.

DÜZENLEME İLE YATIRIMCI HAREKETE GEÇECEK

Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Afşin Aykanat; düzenlemenin inşaat sektöründeki beklentileri karşıladığını dile getirdi. Yeni düzenlemelerle birlikte bekleme pozisyonunda olan yatırımcıların harekete geçeceğini belirten Afşin Aykanat; “Bu durumun etkilerini yakın ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz” dedi.

YABANCILAR, VATANDAŞLIK İÇİN TUTARI ARTIRACAK

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur; yeni düzenlemenin sektöre yeni ve rahatlatıcı soluk getireceğini vurguladı. Türkiye’den ev alan yabancıların, vatandaşlık için tutarı artırabileceğini ifade eden Erden Timur; “250 bin dolar ve üzeri ev almayı planlayacağı için gelir düzeyi daha yüksek bir kesimin Türkiye’ye girişi teşvik edilmiş olacak” şeklinde konuştu.

KONUT SATIŞINDA REKOR BEKLENİYOR

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; düzenleme ile yabancıya konut satışında rekor kırılacağını dile getirdi. Geçen yıl yabancıya 22 bin 200 konut satıldığını ve Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını hatırlatan Ziya Yılmaz; “Yeni düzenleme ile geçen sene yapılan tüm satışı önümüzdeki ay gerçekleştirebiliriz. Yıl sonunda 30 bin satış rakamına ulaşabiliriz” dedi.