Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni Gemlik Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa edilecek

Gemlik’in taşınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz 8 bin konut inşa edileceğini ve ilk kazmanın haziranda vurulacağını açıkladı.

1999 Marmara Depremi’nde büyük hasar gören ve dayanıksız zemine sahip olan Gemlik’in taşınmasına karar verildi. Başkan Yılmaz’ın açıklamalarına göre Gemlik Cumhuriyet Mahallesi’nde yeniden inşa edilecek. riskli binalarda oturan vatandaşlara konutlar bittikçe teklifte bulunulacak. Vatandaşlar yeni yerlerine taşınırken fark ödemek zorunda kalacaklar.

Binalar en fazla 5 katlı inşa edilecek

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, yeni yapılacak Gemlik için üzerinde çalıştıkları projeyi anlatırken “Yeni Gemlik’te binalar beş kat olacak. İlk kazma haziranda vurulacak. Konutlar bittikçe halihazırda Gemlik merkezde riskli binalarda oturan vatandaşlara teklifte bulunulacak. Daha sonra takas yapılacak. Takasta vatandaşın cebinden ufak bir fark çıkacak” dedi. Yılmaz, Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak yeni Gemlik’te 8 bin konut olacağını söyledi.

Çok katlı ve çürük binalar yıkılacak

24 Aralık Pazar günü yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) Geçici 25. maddesiyle Bursa’nın Gemlik ilçesinin sağlam zeminli üst kesimlere taşınmasının önü açılırken yeni düzenlemeye göre merkezde 1999 depreminden önce yapılan çok katlı ve çürük binalar yıkılacak.

Yıkılan binaların yerine Manastır mevkisinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 300 hektarlık alanda yeni binalar yapılacak. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, yeni Gemlik için üzerinde çalıştıkları projeyi anlattı.

İlk proje için 17 bin başvuru alındı

Daha önce belediyenin kendi imkânlarıyla Gemlik’in Cihatlı Mahallesi’nde bin 400 konut inşaatına başlandığı, proje kapsamında kendilerine 17 bin başvuru yapıldığını söyleyen Yılmaz, “Gemlik şehir merkezindeki riskli bölgede 10 bin konut var. Yaklaşık 50 bin kişi bu bölgede oturuyor. Cihatlı mahallesinde bin 400 konutluk bir proje başlattık.

Bin tanesinin inşaatı bitmek üzere. Nisanda yerleşim başlayacak. Cihatlı konut projesine şu ana kadar 17 bin kişi başvurdu. Kaldı ki orası 4 kilometre şehrin doğusunda. Yeni yapılması planlanan Gemlik’e göre merkeze uzak bir yer” dedi. Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak yeni Gemlik’te ise 8 bin konut olacağını söyleyen Yılmaz projeyi şöyle anlattı:

"Yeni yapılacak gemlik'te 8 bin konut yer alacak"

“Cumhuriyet Mahallesi’nin üst kısmında yeni Gemlik inşa edilecek. Burası zeytinlik alan değil. Burası çalılık ve kayalık bir bölge. Konutlar bittikçe hali hazırda Gemlik merkezde riskli binalarda oturan vatandaşlara teklifte bulunulacak. Daha sonra takas yapılacak. Takasta vatandaşın cebinden ufak bir fark çıkacak. Yeni yapılacak Gemlik’te 8 bin konut yer alacak. Bu alanda üç cami, üç sağlık ocağı, üç okul bulunuyor. Yeni Gemlik’te binalar beş kat olacak. Yatay mimari tercih edildi. Yeni Gemlik için ilk kazmayı Haziran 2018’de vurmayı düşünüyoruz.”

Gemilk arazileri kamusal alan olacak

Taşınması düşünülen binaların çoğunun 1999 depreminden önce yapılanlar olduğunu, deprem sonrası inşa edilen ve sağlam olan binaların yıkılmayacağını söyleyen Yılmaz, “Onlar burada kalacak. Gemlik’in tamamı taşınacak diye bir şey yok. Biz sağlam binaları burada bırakacağız. Hayat burada devam edecek. Şehir merkezinde imar yasaklanmıyor” dedi. Yıkılacak binaların yerine donatı alanları yapılacağını söyleyen Yılmaz, “Yıkılan binaların arazileri belediyenin eline geçecek. Araziler kamusal alan olacak. Burada spor alanları, yürüyüş alanları ve yeşil alanlar yapılacak” diye bilgi verdi.

“Gemlik’te yerinde dönüşüm mümkün değil”

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Yılmaz, Gemlik’te yerinde dönüşümün kat yüksekliğinden dolayı yapılamayacağını da belirtti: “Gemlik’te kat yüksekliği depremden sonra üç kata düştü. Ancak buradaki binaların yüzde 95’i beş katlı. Hatta sekiz katlı, 11 katlı olan binalar var. Dolayısıyla sekiz katlı binayı yıkıp yerinde dönüşüm yapıldığı zaman en fazla üç katlı binalar yapılabilir. Bu durumda mülkiyet ve paylaşım sorunu ortaya çıkmış olacak. Kime ne vereceksiniz? İstanbul’da üç katlı bina yıkılıp yerine sekiz katlı bina yapılıyor. Ama burada aynısı yapılamaz.”