Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni hedef yılda 300 bin konut dönüşümü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak kentsel dönüşümde yeni hedefin yılda 300 bin konut olduğunu dile getirdi.

Sabah Gazetesi’nin düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nın 6’ncısı dün Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’deki kentsel dönüşüm ve bu konuda atılacak adımlar masaya yatırıldı.

Kurultayda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak yılda 300 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade etti. Gecekondu yerine 30 katlı bina istemediklerini ve buna da müsaade etmeyeceklerini belirten Murat Kurum; “2050 yılında dünya genelinde 10 milyar nüfus bekliyoruz. Türkiye’de yıllık yüzde 1.5 artış var ve nüfusun yaklaşık yüzde 88'i şehirlerde yaşıyor. Konut adedi ise 19.5 milyon. Bundan dolayı inşaat sektörümüz ülkemizde ve diğer ülkelerde lokomotif olmaya devam edecek. Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz. İki olguyu da birbirinden ayırmaya gerek olmadığını düşüyorum. Gelişen ülkelerde her ikisi de önemli” şeklinde konuştu.

İstanbul'da dönüşümde çok büyük yol kat ettiklerine dikkat çeken Bakan Kurum, İstanbul’da projelerle kentsel dönüşüme hız verileceğini de sözlerine ekledi.

KİMLİKLİ ŞEHİRLER İNŞA EDİLMELİ

Kurultayda söz alan Ankara Ticaret Odası (ATO) Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ise kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Küreselleşme konusunun kentleri doğrudan etkilediğini belirten Gürsel Baran; “Teknolojik gelişmelerin nimetleri, akıllı şehirler kavramıyla kent hayatına yansıyor. Şehri oluşturan unsurlardan biri kültür, diğeri insanın mutluluğudur. Öncelikle burada dikkate alınması gereken konu, kültürel dokuyu koruyan ve kendi öz kimliğini yansıtan şehirler inşa etmektir. Şehirler akıllanırken tarihe ve kültüre sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.