Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yeni imar kanunu 2017 yılında hazır olacak"

Mevcut yönetmelikteki alan hesaplamasının haksız rekabete yol açtığını belirten Bakan Sarı, bu karışıklığı ortadan kaldıracak yeni imar kanunu için müjdeyi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2017'de yürürlüğe girecek olan yeni kanunla beraber belediyeler arasındaki haksız rekabetin de sona ereceğini söyledi. Bakan Sarı ayrıca yeni düzenlemeler ile birlikte inşaat sektörünün önünü açmayı hedeflediklerini, kentsel dönüşüm yasası ve imar yasası üzerinde çalıştıklarını da belirterek, 2016 sonu ya da 2017 başı gibi yeni imar kanununun hazır olacağını dile getirdi.

Kendi bakanlık döneminin öncesinde de bu alanla ilgili çalışmalar yürütülmüş olduğunu şimdi de daha önceden yapılan düzenlemelerin üzerinden geçtiklerini söyleyen Sarı, imar yönetmeliğindeki alan hesaplamasının, farklı belediyeler tarafından farklı yorumlanabildiğini, bunun da haksız rekabete yol açtığını ifade etti.

"Yönetmelikler yoruma açık olmamalı"

Akşam'ın haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Sarı, "Bir belediye duvar içinden ölçüm yaparken, diğeri ortasından, bir diğeri dışından ölçüm yapabiliyor. Her katta 2 metrekareden sayarsak, 20 katlı binada 40 metrekarelik ufak bir dükkan boyutunda fark doğabiliyor. Oysa yönetmelikler bu kadar yoruma açık olmamalı, yapan kişinin insiyatifine kalmamalı" dedi.