Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni kaçak yapılara müsaade edilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’nın yeni yapıları kapsamadığını hatırlattı. “Bunlara müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Sign of the City Awards (SotCA) töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sektöre daire önemli açıklamalarda bulundu. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; bakanlık tarafından hayata geçirilen çalışmalar hakkında konuşan Murat Kurum, İmar Barışı uygulamasına değindi.

İmar Barışı’nın 31 Aralık 2017’den önce yapılan yapıları kapsadığını hatırlatan Kurum; “Bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Bu yapıların olmasına, şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

8.5 milyonun üzerinde bir talebin geldiğini ifade eden Bakan Kurum; “Bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık ve tarihi 31 Aralık 2018’a kadar uzattık” dedi.

HAZİNEYE AİT ARAZİLERİN KİRALANMASI VE SATIŞI

Bakanlık olarak hayata geçirilen bir diğer projenin hazineye ait arazilerin kiralanması ve satışı olduğunu belirten Murat Kurum; “Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 yıllık bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yılın sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk” diye konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA EYLEM PLANI GELİYOR

Murat Kurum, iklim değişikliği konusunda ise başta Karadeniz ve İstanbul olmak üzere tüm illeri kapsayacak eylem planı hazırladıklarını açıkladı. Kurum, eylem planının içerisinde hem şehircilik anlamında hem de çevre anlamında tüm sektörleri ilgilendiren birçok eylemin olduğunu ifade etti. Bunların başlıca katı atık, atık su tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı olduğunu belirtti.