Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni karar ile bir aylık kira vatandaşın cebinde kalacak

Yeni Ekonomi Programı ile kiralar artık TÜFE üzerinden hesaplanacak. Yeni düzenleme sayesinde artık bir aylık kira vatandaşın cebinde kalacak.

Yeni Ekonomi Programı’nda (2019-2021) emlak sektörünü ilgilendiren önemli konular yer alıyor. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre; Yeni Ekonomi Programı ile taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanteri tamamlanacak. Emlak vergileri ile tapu harçları ise gerçek değerleri üzerinden alınacak. Bunun yanı sıra kira artış oranına dair üst sınır, üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek. Yani artık kira zamları, artık ÜFE’ye göre değil TÜFE’ye göre hesaplanacak.

ÜFE İLE TÜFE ARASINDAKİ FARK YAKLAŞIK YÜZDE 7

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yıl üretici fiyat endeksindeki yükseliş nedeniyle kira artışlarının yüzde 19'a yaklaştığını hatırlattı. Aşa, düzenlemenin vatandaş lehine olduğunu belirtti.

ÜFE’nin yüzde 19’a yakın, TÜFE’nin ise yüzde 12 olduğunu belirten Nizameddin Aşa; “İkisi arasında yüzde 6'dan fazla büyük bir fark var. Mal sahipleri ve kiracılar arasında ağustosta sıkıntı yaşandı. Yapılan bu düzenleme kiracıların lehine olacak” ifadelerini kullandı.

BİR AYLIK KİRA VATANDAŞIN CEBİNDE KALACAK

Nizameddin Aşa, kira artışının TÜFE üzerinden hesaplanması ile birlikte artık bir aylık kiranın vatandaşın cebinde kalacağını ifade etti. Söz konusu uygulama hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin ise kira artışına yönelik düzenlemenin vatandaşı koruyan bir adım olduğunu belirtti.