Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni projelerde yatay mimari vurgusu yapılacak

Yerel seçimler için üretilecek olan projelerde dikey yapılaşma ön plana çıkacak. Ada ya da mahalle bazlı imar tadilatına vurgu yapılacak.

31 Mart yerel seçimler için 10 maddelik bir plan hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan plan, 2023 vizyonunun izlerini taşıyacak. Yerel Yönetimler Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin hazırladığı kararda da yatay mimari çağrısı ön plana çıkacak.

Yeni Şafak'tan Fazlı Şahan’ın haberine göre; plana göre yerel seçimler için üretilecek projelerde de yatay mimari vurgusu yapılacak. Bunun yanı sıra yerel seçim sürecinde belediye başkan adaylarının hazırlayacağı ve halka sunulacak projelerde de yatay mimari anlayışı öne çıkacak.

Toplu konut projeleri de yine yatay mimariye uygun şekilde hazırlanacak. Konutların inşaatlarına başlamadan önce cami, okul ve sosyal yaşam alanları planlanarak yapılacak. Dikey mimarileşmeye sınır getirilirken yatay mimarileşmenin önü açılacak.

PARSEL BAZLI İMAR PLANLARINA İZİN YOK

10 maddenin yer alacağı manifestoda, şehirlerin imar planı ile ilgili de önemli düzenlemelerin sinyallerine yer verilecek. Şehirlerin mimarisinin korunması ön planda tutulacak. Ruhu olan mekanlar öne çıkarılırken parsel bazlı imar planlarına izin verilmeyecek. Ada ya da mahalle bazlı imar tadilatına vurgu yapılacak. Belediye başkanlarından bütüncül bir imar planı yapılması istenecek. Böylece mahalle temelli kentsel dönüşümün önü açılacak.