Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni sistemle birlikte anneler ‘okula yakın ev’ aramasını yüzde 65 yükseltti

Alınan kararla eğitim sisteminden TEOG kaldırıldı. Yerine ‘mahalle okuluna dönüş’ sistemi getirildi. Anneler de bu sistemle birlikte ‘okula yakın ev’ aramasını yükseltti.

Çocuklarına iyi bir gelecek verebilmek için her türlü fedakarlığı yapan anneler Emlakjet ile tek adımda ‘okula yakın ev’ bulmayı sevdi. Getirilen ‘mahalle okuluna dönüş’ sistemiyle anneler emlak aramalarında okula yakın ev aramayı yüzde 65 oranında yükseltti.

Emlakjet üzerinden “lise yakınında ev” araması 5-11 Kasım haftasında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 65 oranında artış gösterdi. Kadınlar, yüzde 57 pay ile aramada öne çıktı. Emlakjet’in okula en yakın evleri tek adımda gösteren ‘Yakınında ara’ ürünü, pratik, keyifli ve hızlı arama deneyimi arayan annelerce tercih edildi.

Emlakjet ile yapılan iş birliği kapsamında Emlakjet.com kullanıcılarına evlerinin değeri ve bölgelerle ilgili analiz hizmeti veren gayrimenkul değerleme platformu Endeksa ise İstanbul’da en iyi 20 lisenin bulunduğu 9 ilçenin yatırım potansiyelini analiz etti. Verilere göre, bu 9 ilçe arasında en kısa yatırım geri dönüş süresi 20 yıl ile Beyoğlu ve Bahçelievler’de, en geç geri dönüş 30 yıl ile Kadıköy’de çıktı.

Liseye geçişte TEOG sınavının kaldırılmasıyla okula yakın ev arama trendi, online aramalara yansıdı. Emlakjet’in aranan konutu istenen lokasyona göre “tek bir adımda” bulduran “Yakınında Ara” ürününü kullanma oranı, 5-11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 65 arttı. Bu dönemde online aramada kadınlar yüzde 57, erkekler yüzde 43 pay aldı. Okula yakın ev arayanlarda yaş ağırlığı 35-44 yaş aralığında oldu.

Tek tıkla 1,5 km uzaktaki eğitim kurumları çıkıyor

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, “Yakınında Ara” ürününün sunduğu hız, pratiklik ve keyfin özellikle anneleri cezbettiğini kaydetti. Kunter, “Emlakjet’in sektöre getirdiği iki önemli yenilik olan “Yakınında Ara” ve “Çevrede Ne Var” özellikleri bu dönemde karmaşık arama sürecini aileler için 'tek adıma' indirerek hızlı, kolay ve keyifli bir konut arama deneyimi sundu. Arama kutusuna istenilen okulun ya da hastane, metro durağı, AVM gibi merkezlerin ismini yazarak en yakın ilanlara ulaşmayı mümkün kılan ‘Yakınında Ara’ sayesinde veliler, çocukları için hayal ettikleri okulun çevresindeki evlere kolayca ulaşabiliyor. ‘Çevrede Ne Var’ özelliği ise ilan detay sayfasında gayrimenkule 1,5 kilometreye varan uzaklıktaki eğitim kurumlarını sergiliyor. Böylece aileler beğendikleri evin yakınında yer alan okullar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabiliyor” diye konuştu.

Emlakjet üzerinden aranan ilk 10 lise

Emlakjet’te “Yakınında Ara” ürünü kullanılarak yapılan aramalarda öne çıkan 10 lise şu şekilde sıralandı:

Kabataş Erkek Lisesi, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Kaya Aldoğan Anadolu Lisesi, Galatasaray Lisesi, Suat Terimer Anadolu Lisesi, Ümraniye Nevzat Ayaz Lisesi, Merkezefendi Nalan Kaynak Lisesi, Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ayvalık Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sarıgazi Ticaret Meslek Lisesi.

En iyi 20 lisenin bulunduğu 9 ilçe

İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akademik başarıya göre yapılan sıralamaya göre en iyi 20 okulun yer aldığı 9 ilçe Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy, Üsküdar, Kartal, Bahçelievler, Beylikdüzü ve Silivri’den oluşuyor.

Kunter: “Ekim’de konut satışındaki yüzde 5,7 azalmada konjonktürel değişim etkili”

Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalarak 122.882’ye geldi. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 azalarak 38 bin 593 oldu ve toplam satışlar içinde yüzde 31,4 paya sahip oldu. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 azalarak 56.994’e indi ve toplam satışlar içinde yüzde 46,4 pay aldı. Ülke genelinde ikinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 azalarak 65.888 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,9 artarak 2 bin 677’ye yükseldi.

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, Eylül ayındaki yüzde 29’luk artışta olduğu gibi Ekim’deki yüzde 5,7’lik azalışı anlamak için de 2016 Ekim ayındaki baz etkisini göz önüne almak gerektiğini kaydetti. Kunter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekim 2016’da darbe girişimi sonrası sektörde bugüne kadar olmadığı kadar sıkı bir güçbirliği başlamış, bir yandan Emlak Konut GYO ve GYODER kampanya atağına girerken, bir yandan bankalar faizi yüzde 1’in altına çekmişti. Firma kampanyalarında aylık faizin yüzde 0,70, bankalarda yüzde 0,88’e kadar düştüğü bir dönem geçirdik. Üstelik devlet yine Eylül 2016’dan itibaren konut satışındaki KDV’yi yüzde 8’e çekti. Tüm bu vergi ve faiz teşvikleri ve kampanya süreci, psikolojik algıyı harekete geçirdi ve geçen yılın Ekim ayında sektör satışları baz etkisiyle beraber yüzde 25,1 oranında arttı. Bu yıl Ekim’de ise konjonktürün değiştiği, faiz düzeyinin yüzde 1’in üzerini gördüğü, her ne kadar firma bazlı kampanyalar da olsa, vergi teşviğinin Ekim başında kalkmasından ötürü fiyata yansıyan kısmi bir artışın olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Enflasyonun çift haneye yükselmesiyle beklenti endekslerinin gerilediği bu dönemde yüzde 5,7’lik azalış, yine baz etkisiyle beraber düşündüğümüzde normal karşılanabilir. Dövizin yükselişinin ve mevduat faizindeki artışın, konut yatırımcısını bir miktar nakitte tuttuğunu da unutmamak gerek.”

Kunter, 10 aylık toplam konut satışların yüzde 8,2 artışla 1 milyon 153 bin 610 adede dayandığını, her şeye rağmen geçen yılın üzerinde gerçekleşen bir seyir olduğunu sözlerine ekledi.