Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni yılda iç mekanlar 'minimalist' ve 'çevreci' olacak

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz 2018 yılıyla birlikte iç mekan tasarımlarında daha çevreci ve minimalist olacağını açıkladı.

2017’yi uğurlamaya günler kaldı. Birçok marka ve alanda 2018 çizgileri belli oldu. İç mekan tasarımlarında yeni yılla birlikte birlikte bir takım göze çarpacak. Yeni yılda iç mekanlar daha minimalist ve çevreci özellikte tasarlanacak.

Kullanıcı odaklı olarak fonksiyonel tasarım anlayışı ile konut iç mekan tasarımlarında konforu ve estetiği bütünleştiren EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, yeni yıl ile beraber gelen yeniliklerin başta ıslak mekanlar olmak üzere tüm yaşam alanlarımızda meydana getireceği değişiklikleri anlattı.

Fazlalıklardan arındırılmış mekanlara yönelim

Stil, renk, doku ve malzemelerdeki 2018 trendlerini değerlendiren Tahmaz, kişilerin fazlalıklardan arındırılmış, daha kompakt mekanlara yönelmeye başladığını vurgulayarak geleceğin konut iç mimarisinde yaşanacak değişimlerde minimalist ve çevreci bir yaklaşımın hakim olacağı görüşünde.

Banyo ve mutfak tasarımları artık daha önemli

Yeni yıl ile beraber yaşam alanlarında fark yaratmak isteyen kişiler için 2018 yılında konut iç mekanlarında sıklıkla rastlayacağımız trendleri aktaran İç Mimar Eda Tahmaz, vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz banyo ve mutfak gibi ıslak mekanların da artık birer yaşam alanına dönüştüğünü vurgulayarak, stil, bütünlük, kullanılan malzemeler ve renkler gibi değişim yaratacak püf noktalar ile mekanların yeni yıla nasıl adapte edilebileceğini aktardı.

Koyu gri ve siyah tonları mutfak zeminlerini ele geçirecek

Gelişen ve hızlanan şehirli yaşamının bireyler üzerinde yarattığı etki sonucunda, daha çok bireyin ön planda olduğu kompakt yaşam alanlarının bir tercih sebebi haline gelmesi ile önem kazanan kriterlerin başında, aynı mekan içerisinde farklı fonksiyonların çözülebilmesi geliyor. Azalan oda sayısı ile beraber alanlar da küçülürken, mutfaklar da salonla birleşiyor ve yemek odalarının fonksiyonu mutfaklara yükleniyor. Islak mekanlarda bu sene hakim olan koyu gri ve siyah tonları ile 2018 yılında da özellikle mutfak zeminlerinde sıklıkla karşılaşacağımızı belirten Eda Tahmaz’a göre, lacivert, yeşil, mor gibi canlı renkli veya naturel ahşap mutfak dolap kapaklarını, siyah ya da beyaz mermer veya akrilik tezgah malzemelerle tamamlayarak dinamizmi kolay bir şekilde mekana katmak mümkün.

Ahşap, mermer ve seramik 2018’de de vazgeçilmez olacak

Mat ya da parlak ayırt etmeden kullanılacak olan bakır ya da pirinç renkli metal kulplar, doğal efekt verilmiş veya ham malzemeler yeni yıl trendleri içerisinde ön plana çıkarken ıslak alanlarda ahşap, mermer ve seramik bu sene de vazgeçilmezler arasında. Klasik tarzdaki çizgilerinden şaşmayanlar için ise, modern mobilyalar ve minimalist lambalar kullanarak dekorasyonda sürprizler yaratılabileceği önerisini getiren Tahmaz, çeşitli aksesuar ve yeşil bitkilerle yeni yılda ıslak mekanlara samimi ve sıcak bir kimlik kazandırılabileceğini vurguluyor.

Aydınlatmada her zaman gün ışığı

Aydınlatmada ise sadece yeni yıla özgü olarak değil, her zaman gün ışığının tercih edilmesi, beyaz ışıktan uzak durulması gerektiğini ifade eden Tahmaz, günümüz şartlarına uygun olarak dekorasyona hakim olan minimalist anlayış doğrultusunda azalan mobilya sayısı ile beraber çevreye duyarlı ürünlere ağırlık verileceğine de dikkat çekiyor.