Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni yılda kira zamları ne kadar olacak?

Her yeni yılın başında ev sahipleri enflasyona göre belirlenen oran dahilinde sözleşmeli kiracısına zam yapar. Peki, bu yıl zam oranı nasıl oldu?

Her yeni yılın başında ev sahipleri enflasyona göre belirlenen oran dahilinde sözleşmeli kiracısına zam yapar. Peki, bu yıl zam oranı nasıl oldu?

Her yıl 3 Ocak tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi verileri açıklanıyor. Bu veriler kapsamında kiracısıyla sözleşme imzalayan ev sahipleri kiralarına zam yapabiliyor. Ancak burada başka bir önemli nokta da bu zam oranı belirlenirken yıllık ortalama alınıyor.

Ocak 2018 kira artış oranı belirlendi. İşte kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Ocak ayında yapanlar için yeni yılda en fazla yapabilecekleri zam oranı… Ev sahipleri yasal olarak ÜFE’nin üzerinde zam yapamıyorlar. ÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,82 artış gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan ÜFE verilerine göre ev sahipleri kiracılarına en fazla 15,82 oranında zam yapabilecek. Yani aylık bin lira kira bedeli ödeyen bir kiracının en fazla ayda ödeyebileceği miktar bin 158,2 TL olabilecek.