Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yeni yılda yeni ev arayışına girdik

Yapılan araştırmalara göre, yeni yılda en çok yeni ev hayalleri kuruldu. 30-31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde kiralık ev arayışlarında yüzde 7'lik artış yaşandı.

Gayrimenkule ulaşmanın en hızlı, kolay ve keyifli yolu olan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, bir yeni yıl değerlendirmesi hazırladı. Emlakjet’in analizine göre 30-31 Aralık ve 1 Ocak tatilini kapsayan üç günlük tatil, emlak arayışı açısından hareketli bir dönem oldu. Yeni yılda yeni ev hayali kuranlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir artış görüldü. Bu dönemde yüzde 18,1’lik artış oranıyla en çok kiralık ev arandı. Yeni yıla hayalindeki evi bularak girmeyi isteyenler Emlakjet tarafından emlak ofislerine özel tahsis edilen Jethat’tı arayıp bilgi almayı tercih etti.

Yeni yılla birlikte 2017 yılını da değerlendiren Emlakjet, bir yıl boyunca ne tarz evlerin, kimler tarafından arandığına da araştırmasında yer verdi. 2017 yılında 20 milyon kişi kiralık ya da satılık olmak üzere emlak arayışına girdi. Bu kitlenin yüzde 51’ini erkekler yüzde 49’unu ise kadınlar oluşturuyor. Satılık dairelerde yüzde 40 oranla en çok 3+1 evler arandı. Ev arayanların yüzde 39’u ise 2+1 dairelere baktılar. 2017 yılında kiralık daire arayanların yüzde 39’u 2+1, yüzde 32’si 3+1 ve yüzde 16’sı 1+1 aradı.

Kadınlar daha çok kiralık ev bakıyor

Analizde ortaya çıkan bir sonuç da kadınların daha çok kiralık ev, erkeklerinse satılık ev aradığı oldu. Kadınlar kiralık evlere daha çok bakıyorlar. Kadınlar tüm kiralık aramalarının yüzde 21’inde 2+1, yüzde 19’unda ise 3+1 aradılar. Erkekler ise tüm satılık aramalarının yüzde 22'sinde 3+1, yüzde 22'sinde 2+1 ev aradılar.

Emlakjet verilerine göre Türkiye’nin yılbaşı tatilinde bile ev aramayı bırakmadığı görülüyor. 30-31 Aralık ve resmi tatilin olduğu 1 Ocak tarihleri ile birlikte kullanıcıların kiralık gayrimenkul bakma oranlarında hareketliliğin başlamasını Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter şöyle değerlendiriyor: “Türkiye emlak piyasasına hızlı, kolay ve keyifli bir emlak bulma sitesi olarak sunduğumuz Emlakjet’in üstün teknolojisi sayesinde ayrıntılı veri analizleri yapabiliyoruz. Yeni yıl için yaptığımız araştırmamızda gördük ki Türkiye olarak yeni yılda yeni ev hayali kurmuşuz ve 30-31 Aralık ve 1 Ocak’ı kapsayan tatil dönemimizi ev aramaya da ayırmışız. Bu dönemde kiralık emlak arayışındaki artış bize, özellikle yeni yılla birlikte gelirlerinde değişiklik bekleyen kesimin ev değişikliği için sömestr dönemini değerlendirdiğini gösteriyor. Böylece emlak sektörünün 2018’e hareketli bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.”