Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yetgin: "Ulaşım projeleri Erzurum'un cazibe merkezi olmasına katkı sağlıyor"

Gelişen Kentler Zirvesi'nde konuşan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yetgin Erzurum'un potansiyelini ve şehirle ilgili oluşturdukları raporu anlattı.

Bu yıl 8'incisi düzenlenen GYODER Gelişen kentler Zrivesi Erzurum'da gerçekleştiriliyor. Aektörün önemli isimlerini bir araya getiren zirvede bir konuşma gerçekleştiren GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin şunları kaydetti:

"Gayrimenkul sektörünün çatı örgütü GYODER olarak, Gelişen Kentler Zirvesi’ni, “Türkiye sadece büyük şehirlerden ibaret değil. Topyekûn bir büyüme ve gelişime ihtiyaç var” sözünü ilke edinerek hayata geçirdik.

Ve bu amaç doğrultusunda Gelişen Kentler Zirvesi’ni Bursa, Konya, Gaziantep, İzmir, Samsun, Kayseri ve Balıkesir’den sonra Şimdi de Erzurum’da düzenliyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmaları daima, ‘Sektör İhtiyaçlarına Duyarlı, Çözüm Odaklı’ ve ‘Sosyal Sorumluluk’ bilinciyle sürdürmeyi amaçladık.

Gayrimenkul sektörünün çatı örgütü olarak, ülkemizin ve sektörümüzün sahip olduğu büyük potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek ve küresel rekabet koşullarında güçlü bir pozisyona sahip olacak stratejiler geliştirilmesine öncülük etmek, en önemli ve öncelikli hedefimiz olacaktır. Bu yaklaşımla, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliğini daha da geliştireceğiz.

Ortak amacımız; gayrimenkul sektörünün büyümesine, güçlenmesine ve ülkemizin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına katkı sağlamaktır.

Tarihi İpek Yolu üzerindeki konumu nedeniyle coğrafi ve stratejik açıdan yüzyıllardır Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Erzurum, kuzeyden güneye, batıdan doğuya geçen anayolların kesişim noktasında önemli bir merkezdir.

Tüm bu faktörlerden dolayı tarih boyunca pek çok uygarlığın gözbebeği oldu Erzurum.

Ve milli mücadelenin, bağımsızlık savaşının bayrak kenti oldu.

Bugün ise Erzurum, yakın çevreden göç aldığı gibi Türkiye’nin en çok göç veren illeri arasında yer alıyor. Erzurum nüfusunun yarısından fazla Erzurumlu İstanbul’da yaşıyor. (TÜİK 2016-Erzurum nüfusu 762.021 - Erzurum’un İstanbul’a verdiği göç 409.701)

Oysa sahip olduğu konumuyla, başta kış turizmi olmak üzere, kültür, doğa ve termal turizmi gibi doğal zenginliklerin kenti Erzurum, çok daha fazlasını, çok daha iyisini hak ediyor.

Biz GYODER olarak, kamuoyu, medya ve iş dünyasının desteği ve ilgisini fazlasıyla hak eden bu kadim kentimize olan inancımızı göstermek için buradayız.

GYODER olarak, tüm enerjimizle gelişmeye odaklanıyoruz ve güzel ülkemizin her bölgesine bir katkımız, her kentinde bir harcımız olsun istiyoruz.

Bizi birbirimize yakınlaştıran, kenetleyen, bir arada tutan en önemli unsurlar; ortak çabalarımız, ortak hedeflerimiz, ortak gücümüz ve geleceğe, değişime olan inancımızdır.

İnanıyorum ki, bugün gerçekleştireceğimiz Gelişen Kentler Zirvesi, hepimizin ortak çabasıyla yarattığı bu güce, daha da güç katacaktır.

Türkiye gayrimenkul sektörü, her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Özellikle son yıllarda artan yatırımlar, dünya ölçeğindeki mega projeler ve en önemlisi de sektörü destekleyici kanun ve mevzuat düzenlemeleri, sektöre ivme kazandırdı.

Büyüyen gayrimenkul sektörünün hızlı gelişimini, İstanbul dışındaki diğer şehirlerimizde de görüyoruz. İşte bu gelişmeleri değerlendirerek, 2010 yılından bu yana ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ni düzenliyoruz.

Sektörümüz açısından ‘Gelişen Kentler’ kavramı büyük önem taşıyor. Biz de İstanbul, Ankara gibi metropoller dışında, gelişmekte olan şehirlerimizin de ülkemizin gelişimi ve değişimi açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Aynı zamanda bu kentlerimizin yatırım anlamında büyük fırsatlar sunduğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda Anadolu’daki kentlerimize dikkat çekmek, bu şehirlerimizin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileri ile buluşturmak; onların sesini ulusal ve uluslararası alanlarda duyurmak ve büyüme potansiyeli barındıran bu kentlerimize yatırım yapılmasına ön ayak olmak istiyoruz.

Aslında Gelişen Kentler Zirvesi’ni gerçekleştirdiğimiz kente, tüm Türkiye’deki GYODER üyelerinin yanı sıra üye olmayanların da dikkatini çekiyoruz.

Hatta bazı lokasyonlara uluslararası yatırımcıların odaklanmasını sağlıyoruz. Bugün zaten Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, Körfez Ülkelerinden, hatta Rusya’dan yatırımcılarla görüştüğü çok değerli projeleri var.

GYODER Gelişen Kentler Zirvesi’nin devamı niteliğinde birçok ilde Road Show’lar yapacağız. Örneğin Manisa’da, Elazığ’da sektör temsilcilerine GYODER’in hayata geçirdiği projeleri, yaptığı çalışmaları ve hedeflerini anlatacağız.

‘Buradan bakınca İstanbul nasıl görünüyor?’, ‘Bizden ne bekliyorsunuz?’, ‘Ankara’dan ne bekliyorsunuz?’ gibi soruların cevabını aramak, bu konuları konuşmak istiyoruz.

Bugün GYODER olarak, 300’e yakın üyemiz var. Bu üyelerimizin çoğunluğu İstanbul merkezli faaliyet gösteriyor.

Biz istiyoruz ki, Şanlıurfa’dan, Van’dan da üyelerimiz olsun. Bu kentlerimizdeki gayrimenkul firmalarının kurumsallaşması ve daha da gelişmesi için onları da GYODER’e üye olarak almak istiyoruz.

Anadolu’dan GYODER’e katılan üyelerimizin, yerel olarak sorunları, talepleri bize taşımasını çok önemli buluyoruz. Çünkü vücudumuzun en küçük kılcal damarları gibi her yere hakim olup, o bölgelerin körelmesini önleyecek şekilde çalışmalar yürütmeyi ve bu sayede sektörde kalitenin, bilincin artmasını sağlamayı görev ediniyoruz.

Bir de çok önem verdiğimiz ‘Gayrimenkul Okuryazarlığı’ konusu var. Yani ‘Finansal Okuryazarlık’ başlığı altında ‘Gayrimenkul Okuryazarlığını’ artırmak için Anadolu’da bilgilendirici toplantılar yapacağız.

Üniversitelere gidip öğrencileri gayrimenkul sektöründe çalışmalarını teşvik edip onları gayrimenkul duayenleriyle buluşturacağız.

Hangi şehre gidersek gidelim, oradaki gayrimenkul firmalarıyla da bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Sektörel bilgileri ve gelişmeleri paylaştığımız o firmalar da GYODER’in aktif üyeleri olsun, toplantılara katılsın, komitelerimizle aktif iletişimde olsun, kendi bilgi birikimlerini artırsın istiyoruz.

Biz gittiğimiz şehre, o kentle ilgili hazırlanan detaylı bir raporla gidiyoruz. Daha önce Gelişen Kentler Zirvesi’ni düzenlediğimiz Samsun için de bir rapor hazırlamıştık.

Zirveden epey sonra karşılaştığımız Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız, ‘Ben sizin raporunuzu çantamda taşıyorum’ dedi. Raporumuzun, Sayın Başkanımız tarafından çok önemli bir evrak olarak değerlendirilmesinden dolayı, şahsım ve GYODER adına çok mutlu oldum.

Bu raporda, birçok kuruluşun, o şehir ve o bölgeyle ilgili verdiği rakamları, hatta bazı ham bilgileri veri haline dönüştürüp bir rapor haline getiriyoruz. Böylece yatırımcılara müthiş bir perspektif sunuyoruz. İşte Erzurum’a da böyle bir raporla geldik.

GYODER’in bugün sizlere kitapçık olarak sunduğu ‘Erzurum İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu’, kente ışık tutacak çok değerli bilgiler ve değerlendirmeler içeriyor. Bu raporun Erzurum’da yatırım amaçlayan Ulusal ve uluslararası yatırımcılara kılavuzluk edeceğine ve çok önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz.

Bu raporda, Erzurum’u yüksek gelişim potansiyeli olan konut, ticaret, turizm, sanayi ve lojistik açısından ele aldık ve ileriye dönük öngörülerimizi paylaştık.

Araştırma raporunda da gördük ki; Doğu Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan yeni ulaşım projeleri, Erzurum’un, üretim istihdam ve turizm açısından da bir cazibe merkezi olmasına katkıda bulunuyor. Bu önemli projelerin her biri Erzurum’un stratejik konumunu ve önemini daha da artırırken, kenti bölgenin yükselen yıldızı haline getiriyor.

Bugünkü oturumda ayrıntılarının konuşulacağı ‘Erzurum İli Yatırım Alanları Vizyon Raporu’nun, gayrimenkul sektörünün gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra, yatırımcılar ve tüm sektörler açısından yararlı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Bu raporun hazırlanmasında büyük katkıları olan Eva Gayrimenkul Danışmanlık Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ile birlikte, Epos Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, bugün sizlere bu araştırmanın sonuçlarını detaylıca aktaracak.

Ancak raporda yer alan bazı verileri müsaadenizle şimdi paylaşmak isterim;

Halkın yaşam memnuniyeti ve mutluluk algısı birçok ekonomik ve sosyal koşula bağlı bulunuyor. Ancak kişi başına gelir, konut ve araç sahipliliği, hane büyüklüğü, ulaşım olanakları, güvenlik, sağlık hizmetleri ve diğer sosyo-ekonomik parametrelerin yaşam memnuniyeti üzerinde etkili olduğu biliniyor.

Raporumuzda yer alan TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre, ülke genelindeki mutluluk düzeyi %61,3 iken, Erzurum’da mutluluk oranı %65,7 olarak tespit edilmiş.

Erzurum’daki mutluluk oranının Türkiye ortalamasının üzerinde çıkması, Erzurumlular’ın bu kentte yaşamaktan memnun olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar aynı zamanda Erzurum’un gelişimi için umut vadediyor.

Raporumuzda ayrıca ‘Cazibe Merkezleri’ konusu da yer alıyor. Kalkınma Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Cazibe Merkezleri Programı’nın uzun dönemli genel amacı; cazibe merkezinde gerçekleşen sosyo-ekonomik kalkınmanın çevre merkezlere yayılmasıdır. Böylece ulusal düzeyde bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına katkıda bulunmak hedefleniyor.

Erzurum’un da içinde olduğu, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsayan bu program çerçevesinde, yatırım teşviklerine ek olarak vergi dışı desteklerin de sağlanması planlanıyor.

Özel sektörün yeni yatırım ve işletmelerine kamu desteği sağlanmasının, Erzurum’un ekonomik büyümesi ve sosyal gelişimine önemli katkıları olacağına inanıyorum.

Bugün ‘Cazibe Merkezleri Programı’nda yer alan kentlerimizi temsil eden Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy, Gümüşhane Belediye Başkanı Sayın Ercan Çimen, Erzurum – Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan zirvemize konuşmacı olarak katılarak bizleri onurlandırdı. Bugün Değerli Başkanlarımızın da görüşlerini dinleyecek ve bu bölgeyle ilgili çok daha fazla bilgi ve değerlendirmeye sahip olacağız.”