Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yetki belgesi olmayan emlakçı ruhsat alamayacak

Kaçak çalışan emlakçıların önlenmesi için getirilen yetki belgesi şartı yürürlüğe girdi. Artık yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ruhsat alamayacak.

Emlak sektörüne getirilen yeni düzenleme bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Artık yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ruhsat alamayacak.

KAÇAK ÇALIŞAN EMLAKÇILARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yetki belgesi başvuruları Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine yapılabiliyor. Söz konusu müdürlüklerin yetki belgesini verme, yenileme ya da iptal etme yetkisi bulunuyor.

Geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenen yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolayca görülebilen bir yere asılması zorunluluğu bulunuyor. Bu uygulama ile kaçak çalışan emlakçıların önüne geçilmesi hedefleniyor. Yetki belgesi alabilmek için 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi bazı şartlar aranıyor.

YÖNETMELİK 3 AY ÖNCE KABUL EDİLDİ

Yetki belgesi zorunluluğu 5 Haziran’da yayınlanan yönetmelik ile birlikte kabul edildi. Yayın tarihini takip eden 3’üncü ayın sonunda emlak işletmelerine taşınmaz ticareti yapabilmesi için yetki belgesi alma şartı getirildi. Buna göre artık bugünden (5 Eylül) itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek. Bunun yanı sıra söz konusu emlak işletmesinin yetki belgesine sahip olup olmadığı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilebilecek.

YETKİ BELGESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELER?

Yetki belgesi hakkında açıklama yapan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar getirildiğini belirtti. Ancak mevcut emlak işletmeleri bu şartlarında bazılarından muaf tutuluyor. Örneğin metrekare ve eğitim gibi bazı şartlar mevcut emlak işletmesinde aranmıyor.