Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yüksek katlı binalar tarih oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüksek katlı binaların artık yapılmayacağını açıkladı. Murat Kurum; “Bunlara dur dememizin zamanı geldi” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İkinci Kentsel Gelişim Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Yüksek katlı binalar hakkında konuşan Murat Kurum; “Bunları artık yapmayacağız. Bunlara dur dememizin zamanı geldi” dedi.

81 İLDE MEKANSAL PLANLAMAYI VURGULADI

Bakanlık olarak Esenler Belediyesiyle bir protokol düzenlediklerini Esenler’de rezerv alan ilan ettikleri bölgede kentsel dönüşümü olması gerektiği gibi yapmaya çalıştıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yürütmenin bir kanadı olarak her hafta illerimize gidiyoruz. Gittiğimiz her yerde yapmamız gerekenleri konuşup bunlar üzerine kararlar alıyoruz” şeklinde konuştu.

81 şehirde mekansal plan yapılması gerektiğinin altını çizen Mura Kurum, “Şehrin geleceği, nüfusu, alt yapısı, üst yapısı için gerekli olan her şeyini planlamamız gerekiyor. Biz kentsel dönüşümde bu sıkıntıları sahada görüyoruz. Her biri kendi içinde kentsel dönüşüm projelerine gidiyorlar. Ancak şehir ölçeğinde kentsel dönüşümü de planlamamız gerekiyor. Şehirde satılabilecek konut sayısı belli” dedi.

YÜKSEK BİNALAR ARTIK YAPILMAYACAK

Bir zaman Türkiye’de yüksek binaların bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Murat Kurum; “Hem imar planlarının azlığı, hem nüfusun yoğunluğu, kentlere göçün hızı bir şekilde olması yüksek bina ihtiyacını beraberinde getirdi. Ancak yüksek binalar bizleri gerçekten rahatsız ediyor. 30-40 katlı binaları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi” diye konuştu.

ŞEHİRLERİN ALTYAPISI DEĞİŞECEK

Şehirlerin altyapısına da değinen Murat Kurum, şimdiki altyapının yağışları kaldıracak durumda olmadığını, tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Yağış sonra çevreye verilen zararların maliyetleri kat kat artan yeni yapılara sebep olduğuna dikkat çeken Kurum; “Buna ilişkin bir eylem planı hazırlayacağız. Yapılması gereken her şeyi artık imar planında yapmamız gerekiyor. Bunları zorunluluk haline getireceğiz. Böylece iklim değişikliğine ilişkin şehirlerimizin alt yapısı ve üst yapısı yağışlardan daha az zarar görecek” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE 5 MİLYON KONUT DÖNÜŞECEK

Türkiye’de 5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini belirten Murat Kurum; “Buna ilişkin de yapacağımız stratejik eylem planı, mekansal eylem planımız da bunun altı olacak. Bundan sonra artık daha planlı şekilde bütün şehirlerimizi dönüştüreceğiz” dedi.