Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına KDV muafiyeti ekonomimize büyük katkı sağlayacak"

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına da yabancı vatandaşlarda olduğu gibi KDV istisnası uygulanmasını değerlendirdi.

Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya iş yeri satın alanlara, bu gayrimenkullerini bir yıl satmama şartı getirildi. Bu konut ve iş yerlerinin bir yıl içerisinde satılması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına tanınan KDV muafiyeti, sektörümüze ve ekonomimize katkı sağlayacaktır. Gurbetçiler, satış bedelini döviz ile ödemeleri şartıyla, Türkiye’de yer alan işyeri veya konutta KDV ödemeyecekler. Böylelikle, ülkemize döviz girdisi sağlanacak. Söz konusu gelişme ile yabancıların yanı sıra gurbetçilerin de Türkiye’de yatırım yapmaları desteklenecek. Daha ziyade yaz aylarında Türkiye’ye dönen gurbetçilerin şimdiden yatırım yapmaya başlayacaklarını düşünüyorum. Hazırlanan KDV indirimlerinin, konut ve işyerlerinin yanı sıra diğer tüm birimleri kapsamasıyla satışların daha fazla olacağı da bir gerçek. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya işyeri satın alanların bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak olması da doğru bir karar. Alınan konut ve işyerlerinin bir yıl içerisinde satılması halinde, zamanında alınmayan vergi o zaman tahsil edilecek."