Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yüzde 0,98 faizle konut kredisi için son gün!

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen ay duyurulan ve Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan düşük faizle konut kredisi kampanyasında sona gelindi.

Konut sektörünü yeniden canlandırmak ve konut kredisi faiz oranları yüksekliği nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşların konut satın almasını kolaylaştırmak için başlatılan konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyasında bugün (30 Haziran 2018) son gün!

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen ayın başında açıklanan konut kredisi indirim kampanyası ile Ziraat Bankası önderliğinde Vakıfbank, Halkbank, Şeker Bank ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) başta olmak üzere devlet ve özel sektör kaynaklı birçok banka konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına düşürdü.

Uzmanlar tarafından psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’in altına düşen konut kredisi faizleri, faiz yüksekliği nedeniyle konut alımlarını erteleyen birçok vatandaşın konut sahibi olmasını sağladı. Bu süreçte diğer teşviklerin de desteğiyle Türkiye genelinde son yıllarda oluşan özellikle lüks segmentteki konut stoku erimeye başladı.

Kampanya süresinde vatandaşlar yüzde 0,98 ile yüzde 0,99 bandındaki faiz oranlarıyla konut kredisi kullanarak hayallerindeki konut satın alma fırsatını yakaladı.

Kampanya bugün sona eriyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, faiz oranlarını aylık yüzde 0,98'e çeken bankaların, bu kampanyayı bugün bitireceğini söyledi.

Elmas, pazartesiden itibaren faiz oranlarının aylık yüzde 1.30 oranlarına geri dönmesini beklediğini bildirdi. Faiz oranlarını yüzde 1’in altına çeken ilk bankalardan Vakıfbank dün faiz oranını yüzde 1.27'ye çıkardı. 10 Mayıs 2018 tarihinde Ziraat Bankası'ndan gelen ilk hamleyle konut kredisi aylık faiz oranları 0.98'e düşürülmüştü. Sonraki süreçte ise müteahhitler de projelerinde aylık yüzde 0.98 faiz oranına ek olarak peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasına imza attı.

Müteahhitlerin başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanabilmek için de bugün son gün! İkinci bir kampanya gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil.

Bu süreçte sadece kamu bankalarından 40 bin kişi konut kredisi kullanarak konut satın aldı. Elmas, "Vatandaşların ortalama 300 bin liralık ev aldığı görülüyor. Bu da kampanyanın piyasada 12 milyar liralık bir hacim oluşturduğunu ve konut satışlarını yeniden canlandırdığını gösteriyor" dedi.