Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yüzde 0,98 kredi faizi ve yüzde 20 indirim ipotekli satışları artırdı

Mayıs 2018 ve Haziran 2018 tarihleri arasında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98’e indirilmesi ve yüzde 20 indirim imkânı ipotekli satışları artırdı.

Konut kredi faiz oranlarının kamu bankalarının önderliğinde yüzde 0,98’e sabitlenmesi ve 150’den fazla markalı konut projesinde peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanları ipotekli konut satışlarında büyük artış sağladı.

Konut sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı durumun aşılması, konut alımlarının kredi faiz oranları yüksekliği nedeniyle erteleyen vatandaşların alımlarını gerçekleştirilebilmesi, özellikle lüks segmentte meydana gelen konut stokunun eritilebilmesi için konut kredi faizleri yüzde 0,98’e indirildi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank önderliğinde başlatılan konut kredisi faiz indirimi ve onlarca inşaat firmasının Türkiye genelinde yer alan 150’den fazla markalı konut projesinde peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim sağlanması ile konut kredi faizlerinin yüksekliğinden dolayı satın alımlarını erteleyen vatandaşlar ipotekli alımlara yöneldi.

Bu doğrultuda Haziran 2018 Konut Satış İstatistiklerinde bu zaman diliminde ipotekli konut satışlarının büyük artış yaşadığı görüldü. Konut kredi faizlerinin düşürülmesiyle birlikte konut satışlarında ipotekli alımlar yüzde 35,3 seviyesinde artış yaşadı. Bu artışla birlikte kredili konut alımları 47 bin 648 adet şeklinde gerçekleşti.

İpotekli konut satışları da Haziran 2018 tarihinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 35,3 oranında artış yaşadı. Böylelikle banka kredili konut alımı anlamına gelen ipotekli konut satışları 47 bin 648 adet şeklinde kaydedildi.